Brave Arama Motoru (Search) Nedir? Nasıl Kullanılır? Avantajları

Brave arama motoru (Brave Search) çok yakında kullanıcıların hizmetine sunulacak olan ve reklam pazarında kullanıcıyı daha fazla önemsemeyi vaad eden bir girişimdir. 

Google'ın domine ettiği ve geri kalan arama ağlarının "diğer" olarak adlandırıldığı günümüz web dünyasında dikkate değer bir fark yaratacak bu proje şimdiden Brave kullanımına gönül vermiş kullanıcıları oldukça heyecanlandırdı. Bu yazı, yenilikçi, Chromium tabanlı ve kullanıcıları önemseyen gelir modeli ile Brave tarayıcının hızla yükselen popülaritesinin ardından geliştirilen özel(mahremiyete önem veren) Brave Arama Motoru hakkındadır.

Şu meşhur filmi izlemişsinizdir. 

V for Vendetta

Filmde kahramanımıza bir aksiyon sahnesinde neden ölmüyorsun diye sorulduğunda şöyle cevap veriyordu:

"Bu maskenin ardında etten daha fazlası var; Bu maskenin ardında bir fikir var ve fikirlere kurşun işlemez"


Kripto para dünyasında da son on yılda yüzlerce coin ve altcoin çeşitli projelerle hayatımıza girdi. Ancak uzmanların ortak görüşü bu projelerin ardındaki fikrin yeterince iyi kurgulanamaması hatta gerçekte bunun bir fikir bile olmaması muhtemel. Bu nedenle şu anda kripto borsalarda işlem görse dahi pek çok coin ve altcoin'in gelecekte var olmayacağını söylemek kötümserlik olmaz.

brave arama motoru


Bu noktada devreye iyi bir fikir ve proje ile kurgulanmış Brave tarayıcı ve onun çok yakında kullanıma sunulacak Brave Arama Motoru hakkında biraz daha detaylı bilgi vermemiz doğru olur. Brave tarayıcı ile ilgili detaylı bilgi için bu yazıyı okuyabilirsiniz.


Brave Arama Motoru


✅ Mahremiyete önem verir.(Kişisel verileri reklam endüstrisine pazarlamak esas işi değildir)
✅ Kullanıcı önceliklidir. (Brave önce kullanıcılara hizmet eder. Reklam ve data endüstrisine değil)
✅ Brave aramayı iyileştirmek için kullanıcıyı izlemek yerine anonim katkılara güvenir.
✅ Kullancıya reklamlı ve reklamsız kullanım opsiyonları sunar. Aynen Brave tarayıcı da olduğu gibi.

Ayrıca:
 Şeffaf: Kullanıcılar, Brave topluluğu (Brave Community) aracılığıyla, yalnızca dizin oluşturmaya değil, aynı zamanda çeşitliliği sağlamak ve doğrudan sansürü önlemek için alternatif sıralama modellerine de katılabilir. 
Kesintisiz: Siz arama için bir şeyler yazarken kişisel gizlilikten asla ödün vermeden (anında sonuçlar da dahil) arama ve tarayıcı arasında en iyi entegrasyonu sunar.
Açık: Ücretsiz Linux ve diğer açık kaynak işletim sistemi dağıtımları gibi ticari olmayan projeler için açık API'ler sağlar.

brave search


Brave Arama Motoru Hakkında 

Brave Arama Motoru nedir?

Brave Search bağımsız, kullanıcı öncelikli ve mahremiyete önem veren bir arama motoru olacaktır. Brave tarayıcı, Brave aramayı  entegre ederek; büyük teknoloji  platformlarına göre ilk çok platformlu özel tarayıcı / arama alternatifini sunacak. Brave Arama, arama motoru sonuçları Sayfası (SERP) olarak , diğer tarayıcılarda da kullanılabilecektir.

Brave Arama'yı farklı kılan nedir?

Brave Search, Brave'in tarayıcı kullanıcılarına verdiği gizlilik garantilerinin aynısını aramada da edinmelerini sağlar. Bu, Brave Search'ın bağımsız olarak oluşturulmuş bir arama indeksine dayanmasından dolayı mümkündür. Piyasadaki çoğu arama altyapısı, yakından bakıldığında büyük ölçüde büyük teknoloji devlerinin arama motorlarına bağlıdır. Brave’nin tüm ürünlerinde olduğu gibi, Brave Search de büyük arama şirketlerinin aksine gizliliği koruyacak, kullanıcıyı ön planda tutacak ve şeffaf olacaktır.

Brave Arama şu anda kullanımda mı? Nasıl kullanabilirim?

Brave Search şu anda Brave tarayıcısına entegre edilmeye başlandı. Yakında kullanılabilirlik konusunda güncellemeler alacağız.

Brave Arama ile ilgili tüm güncellemeleri almak için bekleme listesine kaydolmayı düşünebilirsiniz. Geliştiriciler, Brave Arama herkesin kullanımına sunulduğunda sorunsuz çalışacağından emin olmak için, bekleme listesindeki kullanıcılardan bazılarını Brave Arama'nın ilk test kullanıcıları olmak üzere davet etmeyi planlıyorlar. Geri bildirimleriniz ve katkılarınız ile yeni bir oluşuma destek olabilirsiniz.

Brave arama bekleme listesine kayıt olmak için bu bağlantıyı tıklayın.

Brave tarayıcısını kullanırsam Brave Search'ü kullanmak zorunda mıyım yoksa yine de varsayılan arama motorumu seçebilir miyim?

Açık bir arama motoru listesinden seçim yapabilirsiniz. Brave'de kullanıcı seçimi kalıcı bir ilkedir. Geliştiriciler Brave Search piyasaya çıktığında denemenizi kesinlikle umuyor olsa da, ihtiyaçlarınıza en uygun arama motorunu seçmekte tamamen özgürsünüz. Brave Arama, sahip olacağınız birçok arama motoru seçeneğinden yalnızca biri olacak.

Brave Arama'yı Brave dışındaki tarayıcılarda kullanabilir miyim?

Geliştiriciler, Brave Aramayı, onu kullanmak isteyen herkes için açık bir alternatif haline getirmeye kararlılar ve aramanın, göz atma deneyiminin özü olduğuna, duvarlarla çevrili bahçelerin arkasına gizlenmemesi gerektiğine inanıyorlar. SERP olarak Brave Arama, diğer tarayıcılarda kullanılabilecektir. Ek olarak, Brave Search'e API erişimi de sunulacağından, gelecekte diğer arama motorlarını güçlendirmeye bile yardımcı olabilir.

Brave Aramada reklamlar görecek miyim? Brave Reklamları gördüğüm için Bat (Basic Attention Token) token ile ödüllendirilecek miyim?

Şu anda kullanıcılara sunmak için farklı arama deneyimleri üzerinde düşünülüyor. Uzun süredir birinci sınıf bir reklamsız arama deneyimi isteyen bir grup kullanıcı varken, diğerleri ücretsiz, reklam destekli bir modeli tercih ediyor. Geliştiriciler bir seçim sunmanın en iyisi olduğunu düşünüyor. Ödüllü Brave reklamlar, gizlilik korumalı arama ağı reklamlarının zorluklarının üstesinden gelmeye hazır olunduğunda kesinlikle düşünülen bir olasılıktır.

Yazının da başında belirtiğimiz gibi iyi bir fikir gibi görünen Brave projesi hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Sizce Brave'in fikirlerine kurşun işler mi?

Yorum bölümüne bekleriz😐.

Not: Bu yazı kısmen de olsa Brave Search Orijinal kaynağından çeviridir.


Yorumlar

Brave Tarayıcı ile ilgili sık sorulan sorular

Brave ücretsiz midir?

Evet, tamamen ücretsiz bir hizmet ve kişisel bilgilerinizin korunması da cabası. İnternet'de sörf yaparak kazandığınız Token'ler ile sevdiğiniz içerik üreticilerini desteklemek de ayrı bir keyif.

Brave Tarayıcı tamamen Türkçe mi?

Evet, ziyaretçiler için tamamen Türkçe. Brave yayıncılar bölümü şimdilik İngilizce bir sayfa açıyor. Ancak yakında tamamen Türkçe olacağını söyleyebiliriz. Ayrıca yorum bölümünde anlamadığınız bölümler için sorular sorabilirsiniz.

Brave nasıl daha hızlı olabiliyor?

Temel olarak reklamların ve izleyici programların yüklenmesine izin vermediği için diyebiliriz. Brave'in tamamen hız ve gizlilik üzerine planlanmış bir alt yapısı var.

Brave'de Chrome da kullandığım eklentileri kullanabilir miyim?

Evet, Chrome'daki tüm eklentiler destekleniyor. Üstelik Brave tarayıcıyı kurduğunuzda ayarlarınızı ve sık kullanılan sitelerinizi aktarmanız 30 sn. sürüyor.

Brave'de Chrome Mağaza'da bulunan eklentileri ekleyebilir miyim?

Evet, Chrome mağaza eklentilerini Brave'de açın ve dilediğiniz eklentiyi ekleyin.

Kişisel gizliliğim neden önemli?��

Tarayıcılar ve web siteleri hakkınızda çok şey bilmek istiyor. Bu bazen pazarlama amaçlı olsa da bu kıymetli bilgiler ile kötü niyetli insanların neler yapabileceğini hayal edemezsiniz. Ve, tabii ki kişisel gizlilik özgürlüktür demeyi de ihmal etmeyelim.

Brave sisteminin dijital varlığı olan Bat Token transfer edilip ticareti yapılabilir mi?

Evet, transfer edilebilir. Bat topluluğu ne kadar teşvik edip yol göstermese de aşağıdaki borsalarda işlem gördüğünü söyleyebiliriz.Paribu Paribu (TR)

bunlardan bazılarıdır. Tüm listeye ve işlem ikililerine buradan göz atabilirsiniz.

Popüler Yayınlar