Adam Back Kimdir? Hakkında Detaylı Bilgi. Webtarayıcılar Kripto SözlükAdam Back, dünyaca ünlü bir İngiliz kriptograf, cypherpunk, kripto endüstrisi lideri ve önde gelen bir Satoshi Nakamoto (Satoshi'nin hala kim olduğu bilinmiyor) adayıdır.

adam back kimdir


Back,  başlangıçta e-posta spam'i ve DDoS saldırılarını ele almak için geliştirilen, ancak şimdi işlem doğrulama amacıyla kullanılan iş kanıtı sistemi (POW) Hashcash'in mucidi olarak bilinir. POW daha yakın zamanlarda, madencilik algoritmalarının bir parçası olarak Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinde kullanılmaktadır.

Adam Back aynı zamanda hem açık kaynak hem de kurumsal Bitcoin çözümleri sağlayan etkili bir blockchain teknolojisi şirketi olan Blockstream'in kurucusu ve CEO'sudur. Back, daha önce başkan ve COO rollerini üstlendikten sonra 2016 yılında CEO oldu. Şirketi, Digital Currency Group ve Khosla Ventures gibi risk sermayesi şirketlerinden 90 milyon dolarlık finansman sağladı.

1997'de Hashcash'ın icat edildiği dönemde Back, Wei Dai, David Chaum ve Hal Finney gibi erken dijital varlık araştırmalarının öncüsü olarak kabul edildi.

Back, derin bir kriptografi bilgisine sahiptir ve Bitcoin'in kullanıcı, iş, akademik ve teknik topluluklarında çok çeşitli insanlarla yakın bir şekilde çalışmıştır. Gizliliği artıran teknoloji, anonimlik ve dağıtılmış dosya sistemleri Back’in  Exeter Üniversitesi'nden dağıtılmış sistemler ve bilgisayar bilimlerinde  Ph.D uzmanlığı ile desteklendi.

Adam Back'i Satoshi Nakamoto olarak gösteren söylentiler var. Profilinin bilgisayar biliminde doktoralı kıdemli bir cypherpunk olması anonim Bitcoin kurucusunun tanımına uyuyor.

YouTuber Barely Social tarafından ortaya atılan dolaylı kanıtlar, Back'in Bitcoin'in tanımlanamayan mucidi Satoshi Nakamoto olabileceğini iddia etti.

Kanıtlar, 1998'de Bitcoin olarak bildiğimiz şeye benzeyen bir dizi açıklamayı, ayrıca blockchain hakkındaki engin teknik bilgisini ve Bitcoin forumlarındaki aktif varlığını içeriyor.

İlginç bir şekilde Back, Nakamoto'dan bir e-posta alan ilk iki kişiden biriydi.

Bloomberg, Back'in ilk olarak 2008'de Satoshi'ye çevrimiçi olarak ulaştığını ve Hashcash hakkında bazı sorular sorduğunu bildirdi. Bununla birlikte spekülasyonları reddetti ve Bitcoin'in yaratıcısının gerçek kimliğinin halktan saklanmasının daha iyi olacağını belirtti.

Yine de Back, Bitcoin'in güçlü bir savunucusu. Aşırı para baskısının ve değişken gayrimenkul yatırımlarının kripto para birimini nihayetinde 300.000 $ 'lık bir fiyata götüreceğine inanıyor.

Kaynak: CoinMarketCap sitesinden çeviridir.

Görsel Kaynak: Cointelegraph

Kripto Sözlüğe Dön ➤
Yorumlar

Brave Tarayıcı ile ilgili sık sorulan sorular

Brave ücretsiz midir?

Evet, tamamen ücretsiz bir hizmet ve kişisel bilgilerinizin korunması da cabası. İnternet'de sörf yaparak kazandığınız Token'ler ile sevdiğiniz içerik üreticilerini desteklemek de ayrı bir keyif.

Brave Tarayıcı tamamen Türkçe mi?

Evet, ziyaretçiler için tamamen Türkçe. Brave yayıncılar bölümü şimdilik İngilizce bir sayfa açıyor. Ancak yakında tamamen Türkçe olacağını söyleyebiliriz. Ayrıca yorum bölümünde anlamadığınız bölümler için sorular sorabilirsiniz.

Brave nasıl daha hızlı olabiliyor?

Temel olarak reklamların ve izleyici programların yüklenmesine izin vermediği için diyebiliriz. Brave'in tamamen hız ve gizlilik üzerine planlanmış bir alt yapısı var.

Brave'de Chrome da kullandığım eklentileri kullanabilir miyim?

Evet, Chrome'daki tüm eklentiler destekleniyor. Üstelik Brave tarayıcıyı kurduğunuzda ayarlarınızı ve sık kullanılan sitelerinizi aktarmanız 30 sn. sürüyor.

Brave'de Chrome Mağaza'da bulunan eklentileri ekleyebilir miyim?

Evet, Chrome mağaza eklentilerini Brave'de açın ve dilediğiniz eklentiyi ekleyin.

Kişisel gizliliğim neden önemli?��

Tarayıcılar ve web siteleri hakkınızda çok şey bilmek istiyor. Bu bazen pazarlama amaçlı olsa da bu kıymetli bilgiler ile kötü niyetli insanların neler yapabileceğini hayal edemezsiniz. Ve, tabii ki kişisel gizlilik özgürlüktür demeyi de ihmal etmeyelim.

Brave sisteminin dijital varlığı olan Bat Token transfer edilip ticareti yapılabilir mi?

Evet, transfer edilebilir. Bat topluluğu ne kadar teşvik edip yol göstermese de aşağıdaki borsalarda işlem gördüğünü söyleyebiliriz.Paribu Paribu (TR)

bunlardan bazılarıdır. Tüm listeye ve işlem ikililerine buradan göz atabilirsiniz.

Popüler Yayınlar