Brave Nedir? Nasıl indirilir ve Kurulur? Hakkında Tüm Detaylar

Brave nedir?

Yeni, reklamsız, kazançlı, daha hızlı ve daha güvenli...

Brave için söyleyebileceğimiz pek çok şeyden bir kaçı...


brave nedir

Mozilla'nın eski kurucu ortaklarından javascript'in mucidi Brendan Eich ve ekibi tarafından çok daha hızlı, daha güvenli ve reklamsız internet sloganı ile geliştirilen bir projedir. Brave Browser, Chromium tabanlı olarak geliştirilen, farklı kullanımı ve yenilikleri ile öne çıkan, masa üstü ve mobil versiyonları bulunan bir web tarayıcısıdır. Windows, Mac OS ve Linux üzerinde çalışır.


Bu yazıda Brave ile ilgili genel bir inceleme yapmaya çalışacağız. 
İndirip kurmadan önce bu yazıyı okumanızı öneririz. 

(Doğrudan indirmek ve kurmak için resim kılavuzlu Brave indir bağlantısını tıklayın)

Pek çoğumuz bir İnternet tarayıcısının ,"İnternet'deki web sayfalarına ve çeşitli içeriklere" erişmemizi sağlamak gibi bir işlevi olduğunu biliyoruz ancak yine de aşağıda bir genel tanım verelim.

Web Tarayıcı Nedir? 

Ağ tarayıcı olarak da tabir edilen ve İnternet ağındaki bilgi, belge, video ve genel olarak web sitelerine erişmemizi sağlayan yazılımların verilen addır.

Geçmişte (2000'li yıllar) satın aldığımız bilgisayarların içinde hazır kurulu olarak gelen (ki hala öyledir) İnternet Explorer 'ı tek seçeneğimiz olarak kabullendiğimiz yıllar çok geride kaldı. 

Google, arama motoru alemini domine ettiği gibi artık Chrome tarayıcısı ile de aynı hakimiyeti kurduğunu söyleyebiliriz. Bunu yaparken de "Google hesapları" avantajı ile birlikte en çok "hızı" ile ön plana çıkmayı hedeflemişti. 

Ancak zaman içinde özellikle reklamlar konusunda dayanılmaz bir iştahı olan Google'nin Chrome'u da hız konusunda sorunlar yaşamaya başladı.

Özellikle iyi optimize edilmemiş web sayfalarında yükleme sorunlarına neden olabilen reklam ekleri, sitelerin görüntülenmesini hatırı sayılır bir şekilde  yavaşlatabiliyor.

Burada devreye Brave Tarayıcı giriyor
brave nedir- reklam engelleme


Brave, sitelerin reklam yüklemesine izin vermeyen yerleşik bir eklentiye sahip. Açtığınız sayfalarda reklamlar ve izleyiciler(trackers) otomatik olarak engellenirken çok daha hızlı bir yükleme sağlanıyor. 

Aşağıda, popüler tarayıcıların yükleme süreleri ile Brave'i karşılaştıran videoya göz atabilirsiniz.
Brave web sitelelerini 6 kata kadar daha hızlı yükleyebiliyor. Aslında bu resmi web sitesindeki iddası. Gerçekte de kullandığımızda önemli bir hız farkını biz de hissettik. Reklam olmayan bir ortamda bu hız farkı da normal. 

Bu arada dilediğiniz web sitesinin reklam ayarlarını tek bir tıkla normale dönüştürebilir ve tekrar reklam görmeye başlayabilirsiniz.

brave tarayıcı-reklam engellemeİzleyicilerden kurtulun

Bir web sitesinde diğerine atlarken her açtığınız sayfada daha önceden baktığınız bir ürünün reklamını görüyor olmanız tabii ki tesadüf değil.

Web tarayıcıların ve sitelerin izleyiciler (trackers) vasıtası ile sizi nasıl özel bir şekilde izlediğini biliyor olmalısınız. Alakalı reklamlar gösterebilmek için olduğu söylense de bu, önemli bir gizlilik sorunu da içeriyor. 

Gerçi özellikle Google, ziyaretçileri bu konuda özenli bir şekilde bilgilendiriyor. Ama  bir dönem Facebook'un bu konuda nasıl büyük bir skandal ile uğraştığını hatırlayalım. 

Brave, izleyicilerin ve reklamların olmadığı bir internet deneyimi sağlıyor.

Tor ile daha üst düzey "gizli mod"

Her web tarayıcısının bir "gizli" yada Chrome'daki gibi "Incognito" modu vardır. Bu aslında bir VPN gibi çalışmayıp sadece göz atma geçmişinizi gizlemenizi sağlar. Aynı bilgisayarı kullanan kişilerin hangi sitelere girip çıktığını meraklı gözlerden saklamayı amaçlar.brave nedir- tor
Brave içinde yer alan Tor modu da öncelikle aynı amaca hizmet ederken aynı zamanda İP adresinizi girdiğiniz sitelerde maskeliyor. Bu, maksimum oranda anonim olmanızı sağlarken daha özel bir gezinme imkanı sunuyor.

Bir not: Henüz mobil versiyonunda Tor etkin değil.

Biraz da paradan konuşalım

Brave Rewards (Brave Ödülleri)

Brave'in Youtube üzerindeki bazı tanıtım videolarında bir para kazanma yöntemi olarak sunulması yanlış değilse de tek amacının bu şekilde yansıtılması diğer yenilikçi yaklaşımlarını biraz gölgeliyor. 

brave nedir-bat coin


Brave, kullanıcıların istemli reklam görerek (sayfa altlarında bildirim olarak geliyor ve isteğe bağlı tıklanıyor) Bat Token kazanmalarını sağlarken, özellikle içerik üreticilerin (Youtube, Twitter, Web adminler vb.) henüz tam anlamı ile yaygınlaşmasa da bahşiş (Tip) adı verilen bir yöntemle para kazanmalarını da destekliyor. 


bat-basic attention token


Bu sistemde Bat Token'lerin kullanılmasına başlanmış durumda. Ancak Ülkemizde Brave üzerinde gösterilen reklam sayısı şimdilik yetersiz. 

Şöyle özetlersek,
  • Ziyaretçiler Brave Rewards özelliğini açıp bildirim alarak reklam görüyor.
  • Bu reklamlardan Bat Token kazanıyorlar.
  • Tarayıcı üzerindeki cüzdanlarında biriken Bat Token'leri, ziyaret ettiklileri web içerik üreticilerine (Web Siteleri, Youtube, Twitter yayıncıları vb.) bahşiş olarak gönderebiliyor.
  • Bu şekilde reklam pastasının her zaman dışında kalan ziyaretçiler de bu işten pay almış oluyor. 
Şimdilik ziyaretçiler Bat Token'leri doğrudan kendi adlarına gönderemiyor. Ancak gelen bilgiler bunun farklı yöntemlerle çok yakında mümkün olacağı yönünde. 

Bu arada Yotube'da bir video, Bat kazançlarınızı -kendi kendinize bahşiş göndererek- nasıl nakde çevirebileceğinizi açıklıyor. 

Bir Not: Ziyaretçi olarak en azından şimdilik çok önemli miktarlarda para kazanma beklentisinde olmamanızı öneririz. Brave ana sayfasında bile tipik olarak düzenli kullanımda aylık 5 Usd civarında Bat Token kazanabileceğiniz yazıyor. Ancak şimdilik demek ile yetinelim. 

Buradan da anlaşılacağı gibi bahşiş alabilen bir içerik üretici olmanız halinde gerçek anlamda para kazanmanız mümkün olabiliyor. Bu şekilde aynı zamanda Brave reklam ağından pay almanız da mümkün oluyor.

"Brave ile para kazanmak" daha geniş ve kapsamlı bir yazının konusu. Buradan daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Brave Tarayıcı ile ilgili sık sorulan sorular

Brave ücretsiz midir?

Evet, tamamen ücretsiz bir hizmet ve kişisel bilgilerinizin korunması da cabası. İnternet'de sörf yaparak kazandığınız Token'ler ile sevdiğiniz içerik üreticilerini desteklemek de ayrı bir keyif.

Brave Tarayıcı tamamen Türkçe mi?

Evet, neredeyse tamamen Türkçe. Brave yayıncılar bölümü şimdilik İngilizce bir sayfa açıyor. Ancak yakında tamamen Türkçe olacağını söyleyebiliriz. Ayrıca yorum bölümünde anlamadığınız bölümler için sorular sorabilirsiniz.

Brave nasıl daha hızlı olabiliyor?

Temel olarak reklamların ve izleyici programların yüklenmesine izin vermediği için diyebiliriz. Brave'in tamamen hız ve gizlilik üzerine planlanmış bir alt yapısı var.

Brave'de Chrome da kullandığım eklentileri kullanabilir miyim?

Evet, Chrome'daki tüm eklentiler destekleniyor. Üstelik Brave tarayıcıyı kurduğunuzda ayarlarınızı ve sık kullanılan sitelerinizi aktarmanız 30 sn. sürüyor.

Brave'de Chrome Mağaza'da bulunan eklentileri ekleyebilir miyim?

Evet, Chrome mağaza eklentilerini Brave'de açın ve dilediğiniz eklentiyi ekleyin.

Kişisel gizliliğim neden önemli?🕵

Tarayıcılar ve web siteleri hakkınızda çok şey bilmek istiyor. Bu, bazen pazarlama amaçlı olsa da sağladığınız kıymetli bilgiler ile kötü niyetli insanların neler yapabileceğini hayal edemezsiniz. Ve, tabii ki kişisel gizlilik özgürlüktür demeyi de ihmal etmeyelim.

Brave sisteminin dijital varlığı olan Bat Token transfer edilip ticareti yapılabilir mi?

Evet, transfer edilebilir. Bat topluluğu ne kadar teşvik edip yol göstermese de aşağıdaki borsalarda işlem gördüğünü söyleyebiliriz.Paribu   Paribu (TR)  

bunlardan bazılarıdır. Tüm listeye ve işlem ikililerine buradan göz atabilirsiniz.

Bir Not: Sorular ve yorumlar birlikte öğrenmemizi ve yanlışlardan kaçınmamızı sağlar. Lütfen, daha çok biliyorsanız yorum yapın, öğretin. Daha az biliyorsanız soru sorun ki hep birlikte farkına varamadığımız eksik bilgileri tamamlayabilelim.Yorumlar

Brave Tarayıcı ile ilgili sık sorulan sorular

Brave ücretsiz midir?

Evet, tamamen ücretsiz bir hizmet ve kişisel bilgilerinizin korunması da cabası. İnternet'de sörf yaparak kazandığınız Token'ler ile sevdiğiniz içerik üreticilerini desteklemek de ayrı bir keyif.

Brave Tarayıcı tamamen Türkçe mi?

Evet, ziyaretçiler için tamamen Türkçe. Brave yayıncılar bölümü şimdilik İngilizce bir sayfa açıyor. Ancak yakında tamamen Türkçe olacağını söyleyebiliriz. Ayrıca yorum bölümünde anlamadığınız bölümler için sorular sorabilirsiniz.

Brave nasıl daha hızlı olabiliyor?

Temel olarak reklamların ve izleyici programların yüklenmesine izin vermediği için diyebiliriz. Brave'in tamamen hız ve gizlilik üzerine planlanmış bir alt yapısı var.

Brave'de Chrome da kullandığım eklentileri kullanabilir miyim?

Evet, Chrome'daki tüm eklentiler destekleniyor. Üstelik Brave tarayıcıyı kurduğunuzda ayarlarınızı ve sık kullanılan sitelerinizi aktarmanız 30 sn. sürüyor.

Brave'de Chrome Mağaza'da bulunan eklentileri ekleyebilir miyim?

Evet, Chrome mağaza eklentilerini Brave'de açın ve dilediğiniz eklentiyi ekleyin.

Kişisel gizliliğim neden önemli?��

Tarayıcılar ve web siteleri hakkınızda çok şey bilmek istiyor. Bu bazen pazarlama amaçlı olsa da bu kıymetli bilgiler ile kötü niyetli insanların neler yapabileceğini hayal edemezsiniz. Ve, tabii ki kişisel gizlilik özgürlüktür demeyi de ihmal etmeyelim.

Brave sisteminin dijital varlığı olan Bat Token transfer edilip ticareti yapılabilir mi?

Evet, transfer edilebilir. Bat topluluğu ne kadar teşvik edip yol göstermese de aşağıdaki borsalarda işlem gördüğünü söyleyebiliriz.Paribu Paribu (TR)

bunlardan bazılarıdır. Tüm listeye ve işlem ikililerine buradan göz atabilirsiniz.

Popüler Yayınlar