Brave ile Para Kazanma, Brave Tarayıcı Gelir Modeli

Brave ile para kazanma ?

Brave hakkında genel bilgiler verdiğimiz yazıda "para kazanma" kısmını biraz hızlı geçmiştik. Aşağıda bu konuyu biraz daha detaylı incelemeye çalışalım.


brave ile para kazanmak


Brave'in ardında aslında gelecekte İnternet reklam pazarını önemli oranda etkileyebilecek bir fikir var. Tabi burada önemli olan yaygın kullanımı. Kendi reklam ağını kurmaya çalışırken şu an yaklaşık 13.000.000 olan kullanıcı sayısını oldukça arttırması da gerekiyor.

Fikir vermesi için,

Ağustos 2020 itibari ile Chrome tüm tarayıcılar içinde  %65,99, Safari %16,82, Firefox %4,09 paya sahip. Bir zamanların kralı IE ise %1,20 de kalmış. Brave ise bu listede diğer (others) denilen yani oldukça az bir yüzdeye sahip grupta bulunuyor. 

(Güncel kullanıcı sayıları için buraya bakabilirsiniz)

Kaynak Wikipedia


Brave ile para kazanma sistemi nasıl işliyor?

Daha önce özetlediğimiz açıklamayı tekrar gözden geçirelim.

  • Ziyaretçiler Brave Rewards özelliğini açıp (gizliliği ihlal etmeyen reklamlar) bildirim alarak reklam görüyor.
  • Bu reklamlardan Bat Token kazanıyorlar.
  • Tarayıcı üzerindeki cüzdanlarında biriken Bat Token'leri, ziyaret ettiklileri web içerik üreticilerine (Web Siteleri, Youtube, Twitter yayıncıları vb.) bahşiş olarak gönderebiliyor.
  • Bu şekilde reklam pastasının her zaman dışında kalan ziyaretçiler de bu işten pay almış oluyor. 
Şimdilik ziyaretçiler Bat Token'leri doğrudan kendi adlarına gönderemiyor. Ancak gelen bilgiler bunun farklı yöntemlerle çok yakında mümkün olacağı yönünde. 

brave ile para kazanma-bat tokenBir Not: Ziyaretçi olarak en azından şimdilik çok önemli miktarlarda para kazanma beklentisinde olmamanızı öneririz. Brave ana sayfasında bile tipik olarak düzenli kullanımda aylık 5 Usd civarında Bat Token kazanabileceğiniz yazıyor. Ancak şimdilik demek ile yetinelim. 

Buradan da anlaşılacağı gibi bahşiş alabilen bir içerik üretici olmanız halinde gerçek anlamda para kazanmanız mümkün olabiliyor.

İçerik üreticisi olarak kazanç şu yollarla sağlanıyor.

  1. Oluşturduğunuz içeriklerden gelen(Youtube kanalı, Web siteniz, Twitter içerikleri vb.) tip ya da daha Türkçe adıyla bahşişlerden kazançlar.
  2. Brave reklam ağından gelen pay.
  3. Ücretli satılabilecek içerikler ve abonelikler.
  4. Referral programı ki doğrudan sizin bağlantılarınız ile Brave tarayıcıyı indirip kuran ve en az 30 gün boyunca kullanan kullanıcılardan sağlanan kazançlar.
Referral programı için gerekli yönlendirme bağlantınız içerik üretici kaydınızı yapıp doğrulama işlemini tamamladıktan sonra veriliyor. Bu doğrulama işlemi ayrıca Brave tarayıcı kanalıyla kazandığınız tüm gelirlerinizi alabilmeniz için gerekli.

Doğrulama iki şekilde gerçekleşiyor.

✅ İçerik kanalınızı doğrulama*

✅ Cüzdan doğrulama*


Cüzdan doğrulama için de İki seçeneğiz var: 

✅ Uphold

✅ Gemini

Brave içerik üreticisi  olarak kayıt olduktan sonra Uphold ya da Gemini hesabı açıp doğrulama işleminden geçmek gerekiyor. Biz, TC nüfus cüzdanını kabul eden Uphold'u tercih ettik. Gemini ise doğrulama için mutlaka uluslararası bir Pasaport talep ediyor.

İçerik üreticisi panelinizde yukarıda belirttiğimiz dijital para platformlarının doğrulama bağlantılarına ulaşabilirsiniz. Bu işlemi başlattığınızda Brave tarayıcı cüzdanınız ile senkronize bir uphold hesabını da açmış oluyorsunuz. Kazandığınız Bat Token'ler her ay otomatik olarak Uphold ya da Gemini hesabınıza ve oradan da örneğin Türkiye'deki Paribu hesabınıza aktarılabilir. Bu sayede gelirlerinizi yurt içinde nakite çevirebilirsiniz.

Not: Uphold ya da Gemini doğrulama işlemleri başvuru yoğunluk durumuna göre 2 haftayı bulabiliyor. Daha uzun süre geçtiği halde doğrulanmayan hesaplar için destek talebinde (support ticket) bulunmanız işi biraz hızlandırabilir.

Brave ile para kazanma -uphold
Doğrulama bekleyen hesaplar bu şekilde görünür

Referral Sistemi Nasıl İşliyor? 


İçerik ürettiğiniz (bu blog gibi) kanallarınızda ziyaretçilerinize  sağladınız özel indirme bağlantısı (referral linkiniz) ile tarayıcıyı indirip 30 gün süre ile kullanan ve aynen sizin gibi doğrulama aşamasını geçen kullanıcı başına 2 Usd karşılığı Bat Token kazanıyorsunuz.

Türkiye, ücretin en az ödendiği liste olan 4. grup ülkeler arasında. Bu da reklam ağının henüz yeterince gelişmemiş olmasında kaynaklanıyor diye düşünüyoruz. Aynı şekilde ABD'de ödenen tutar kullanıcı başına 7,5 USD.

Biz yine de buna fazla takılmamanızı öneririz. Bu dinamikler zamanla değişecektir. Ayrıca Brave hep söylediğimiz gibi gizliliğe saygı ve hız konusunda fark yaratıyor. Bu da gelecekte ne kadar öne çıkacağının bir göstergesi.

Bu bilgiler Brave'in İngilizce destek sayfasından özetlenerek tercüme edildi. İlgilenen ve İngilizce bilenler sayfaya buradan ulaşabilirler.

Brave Referral ödemeleri ne zaman yapılıyor?

Doğrulanmış bir Uphold cüzdan hesabınız ile Brave Rewards sayfasında tarafınıza ödeme yapılacak tarihi görebilirsiniz. 

Yukarıda açıklanan bazı konu başlıklarının havada kaldığının farkındayız. Bu makale daha çok genel bilgileri içerdiğinden detaylı anlatıma girmiyoruz. Ancak tüm konular ile ilgili detaylı anlatımlar yapacağımızı da şimdiden belirtelim.

Brave içerik üreticisi olarak kayıt olma yazısını okumanızı öneririz.


Yorumlar

Brave Tarayıcı ile ilgili sık sorulan sorular

Brave ücretsiz midir?

Evet, tamamen ücretsiz bir hizmet ve kişisel bilgilerinizin korunması da cabası. İnternet'de sörf yaparak kazandığınız Token'ler ile sevdiğiniz içerik üreticilerini desteklemek de ayrı bir keyif.

Brave Tarayıcı tamamen Türkçe mi?

Evet, ziyaretçiler için tamamen Türkçe. Brave yayıncılar bölümü şimdilik İngilizce bir sayfa açıyor. Ancak yakında tamamen Türkçe olacağını söyleyebiliriz. Ayrıca yorum bölümünde anlamadığınız bölümler için sorular sorabilirsiniz.

Brave nasıl daha hızlı olabiliyor?

Temel olarak reklamların ve izleyici programların yüklenmesine izin vermediği için diyebiliriz. Brave'in tamamen hız ve gizlilik üzerine planlanmış bir alt yapısı var.

Brave'de Chrome da kullandığım eklentileri kullanabilir miyim?

Evet, Chrome'daki tüm eklentiler destekleniyor. Üstelik Brave tarayıcıyı kurduğunuzda ayarlarınızı ve sık kullanılan sitelerinizi aktarmanız 30 sn. sürüyor.

Brave'de Chrome Mağaza'da bulunan eklentileri ekleyebilir miyim?

Evet, Chrome mağaza eklentilerini Brave'de açın ve dilediğiniz eklentiyi ekleyin.

Kişisel gizliliğim neden önemli?��

Tarayıcılar ve web siteleri hakkınızda çok şey bilmek istiyor. Bu bazen pazarlama amaçlı olsa da bu kıymetli bilgiler ile kötü niyetli insanların neler yapabileceğini hayal edemezsiniz. Ve, tabii ki kişisel gizlilik özgürlüktür demeyi de ihmal etmeyelim.

Brave sisteminin dijital varlığı olan Bat Token transfer edilip ticareti yapılabilir mi?

Evet, transfer edilebilir. Bat topluluğu ne kadar teşvik edip yol göstermese de aşağıdaki borsalarda işlem gördüğünü söyleyebiliriz.Paribu Paribu (TR)

bunlardan bazılarıdır. Tüm listeye ve işlem ikililerine buradan göz atabilirsiniz.

Popüler Yayınlar