Brave İçerik Üreticisi Olarak Nasıl Kayıt Olunur?

Brave içerik üreticisi olarak nasıl para kazanabileceğinizi incelemeye çalıştığımız yazıdan sonra içerik üreticisi olarak nasıl kayıt olabileceğiniz konusunda aşağıdaki rehberi hazırladık.

Brave içerik üreticisi kullanıcı paneli Türkçe olarak açılsa da kurulum süreci İngilizce olarak ilerlemektedir(Brave içerik üreticisi paneli ziyaretçi panelinden farklıdır). Bu yüzden aşağıdaki resimler yardımı ile kolayca panelinizi kurup doğrulama işlemine geçebilirsiniz.


Bu yazıda neler var?

✅ İçerik üreticisi (Content Creator) olarak kayıt olma.

✅ İçerik kanalınızı doğrulama.

✅ Bat token dijital cüzdan hesabı doğrulama.


Brave içerik üreticisi olarak kayıt olma.

  • Şu adresi açın.
  • Aşağıdaki resimde görünen "enter your email" adresi bölümüne içerik üreticisi olarak kullanacağınız e-posta adresinizi yazın.

brave içerik üreticisi-creator

  • "I agree..." ile başlayan kutucuğu işaretleyin.
  • "Create account" butonuna tıklayın.
  • Yukarıda vermiş olduğunuz e-posta kutunuzu açın. 
  • Brave tarafından adınıza özel gönderilen erişim linkini açın. "Login to Brave Rewards".
E-posta kutunuzdaki linke tıkladığınızda aşağıda verdiğimiz görseldeki gibi bir panel göreceksiniz. (Sayfa Türkçe açılmalıdır. Ancak biz yine de İngilizce açılması ihtimaline karşı aşağıda gerekli çeviri bilgilerini verelim)

brave içerik üreticisi-creator


İçerik üretici panelinizi kurdunuz ancak henüz kullanıma hazır değil. Yapılması gereken iki işlem var.

✅ İçerik üretici kanalı doğrulaması

✅ Cüzdan servisleri doğrulaması

Brave içerik üreticisi kanal doğrulama


Add Channel: (Kanal ekleme)İçerik üreticisi olarak hizmet vereceğiniz kanalların eklenmesi. Resimde de gördüğünüz gibi bu kanallar Youtube, Twitter, Twitch, Web siteniz, Github, Reddit  ve Vimeo olabilir.

brave içerik üreticisi kanallarıDiğerlerine göre biraz daha teknik bilgi isteyen Web sitenizin doğrulaması ile başlayalım.
  • Website seçeneğini seçin ve sitenizin adresini girin.
Bu aşama web sitenizin barındırıldığı sağlayıcıya göre değişiklik gösterecektir. Örneğin, Wordpress için bir eklenti ile kolayca doğrulama yapılabilirken Blogger'da özel alan adınızın Dns ayarlarında bir TXT dosyası yüklemeniz istenir.

Wordpress doğrulama eklenti adresine buradan ulaşabilirsiniz.(Biz Blogger kullanmaya devam etsek de Wordpress kullanmanın bir faydası daha😑) Brave sitenizin Wordpress tabanlı olduğunu tespit ettiğinde size bir doğrulama kodu verecek. Eklentiyi indirip kurduktan sonra bu kodu yapıştırın ve doğrulamayı gerçekleştirin.(Verify)

Diğer hizmetler için ise sağlanan Txt dosyasını DNS kayıtlarına ekleyin.

Önemli not: sitem.blogspot.com gibi alan adları için Brave içerik üreticisi doğrulaması en azından blogger için mümkün değildir. Bu yüzden website url bölümüne bu tip yan alan adları (sub-domain) girmeyin. Doğrulama yapamazsınız. Blogger gibi hizmetler özel alan adlarına bağlanabilir. Alan adları ücretleri yıllık 80-100 TL civarındadır. Bir alan adı satın alıp bu hizmetlere bağlayabilirsiniz.

Gerekli işlemleri tamamladığınızda web siteniz, Brave sisteminde doğrulanmış olacak.

Diğer kanallar nispeten daha kolay doğrulanabiliyor. Gerekli seçeneği seçtikten sonra yönergeleri izleyerek doğrulama işlemlerini gerçekleştirin.

Gelelim üst sağ bölümde yer alan Tipping Banner'a.

Brave içerik üreticisi -Tipping Banner

Brave içerik üreticisi (creator) olarak kanallarınızı ziyaret eden kişilerin size tip (bahşiş) gönderebilmesi için bir buton bulunacak. Ziyaretçiler bu butonu tıkladığında bir açıklama sayfası ve doğrudan bahşiş göndermeyi sağlayan kısayollar görecekler. İşte Tipping Banner bu sayfayı Türkçeleştirip özelleştirmenizi sağlayan kısa yoldur.

brave içerik üreticisi-tipping banner

Brave içerik üreticisi - Statement (Hesap özeti)

"Statement" bölümü Brave projesi ile kazandığınız gelirlerin özetini gösterir. Reklam gösterim payınız, gelen Tip'ler ve sair gelirlerinizin bir özetini görebilirsiniz.

Balance (Hesap bakiyesi)

Balance bölümü mevcut BAT bakiyenizi gösterir. Açıklamada da gösterildiği gibi en az çekim tutarı 5 BAT'dır.

Wallet Services (Cüzdan servisleri)

Brave ile kazandığınız gelirlerin aktarıldığı dijital para cüzdan servisleridir. Seçeneklerde iki Cüzdan servisi mevcut. Buradan cüzdan hesaplarınızı Brave Tarayıcı panelinize bağlayabilirsiniz. Hesabınız yok ise bu bağlantılar her iki servis için de hesap açmanıza yardımcı olacaktır.

Uphold

Gemini

Uphold, nufüs cüzdanı, ehliyet ve pasaport ile kimlik doğrulamasına izin verirken Gemini uluslararası kabul gören bir pasaportu zorunlu tutuyor.

Mevcut dökümanlarınıza göre bu iki servisten birini seçebilirsiniz. Doğrulama işlemi istenen belgelerin kayıt sistemine yüklenmesinden ibarettir. Bazı firmalar buna ek olarak mobil telefonunuzdan çekilmiş bir selfie'yi zorunlu tutabilir. Her iki cüzdana da erişim için mutlaka Brave Creator panelinizdeki "Wallet Services" bağlantılarını kullanın.

Bir Not: Uphold ya da Gemini doğrulama işlemleri başvuru yoğunluk durumuna göre 2 haftayı bulabiliyor. Daha uzun süre geçtiği halde doğrulanmayan hesaplar için destek talebinde (support ticket) bulunmanız işi biraz hızlandırabilir.

İkinci Not: Kazançlarınız her ayın ilk haftası uphold (denendiği için söyleyebiliyoruz) hesabınıza aktarılıyor. Buradan TC bankalarına çekim yapabilirsiniz. Komisyon oranları şimdilik oldukça düşük. Gemini için bir tecrübemiz yok. Bilen arkadaşlar yorum bölümüne yazabilirler.

brave içerik üreticisi hesabı cüzdan doğrulamaNeden kimlik doğrulaması yapmalıyım?

Özellikle kripto para ya da doğrudan para transfer hizmeti sağlayan firmalar uluslararası bazı düzenlemelere tabidir. İstendiğinde bu belgeleri talep eden devlet ya da kuruluşlara ibraz edebilmek için bu işlemi zorunlu tutmaktadırlar. Yani illegal veya kötü amaç taşıyan işlemleri kayıt altında tutabilmek için yapılan bir tür önlem olarak düşünebilirsiniz.

Refer Your Fans (Brave Tarayıcı yönlendirme bonusu)

"Brave tarayıcı ile para kazanma" yazımızda anlattığımız "Yönlendirme Bonusu" sizin linkiniz ile tarayıcıyı indirip cüzdan doğrulamasından geçen kullanıcı başına aldığınız ücrettir. Şimdilik 2 USD olan bu ücretin zaman göre olumlu yönde yükseleceğini düşünüyoruz. 
Güncelleme:(01.02.2021) Yönlendirme bonusu uygulaması şu an için durduruldu.

Artık içerik üreticisi hesabınız neredeyse hazır. Cüzdan doğrulama işleminiz yukarıda bahsi geçen firmalardan biri tarafından gerçekleştirildiğinde yönlendirme bonusu (refer your fans) sayfanız aktif hale gelecektir.


Brave hakkında detaylı anlatım içeren şu yazıyı okumak isteyebilirsiniz.


Bir Not: Sorular ve yorumlar birlikte öğrenmemizi ve yanlışlardan kaçınmamızı sağlar. Lütfen, daha çok biliyorsanız yorum yapın, öğretin. Daha az biliyorsanız soru sorun ki hep birlikte farkına varamadığımız eksik bilgileri tamamlayabilelim.Yorumlar

Brave Tarayıcı ile ilgili sık sorulan sorular

Brave ücretsiz midir?

Evet, tamamen ücretsiz bir hizmet ve kişisel bilgilerinizin korunması da cabası. İnternet'de sörf yaparak kazandığınız Token'ler ile sevdiğiniz içerik üreticilerini desteklemek de ayrı bir keyif.

Brave Tarayıcı tamamen Türkçe mi?

Evet, ziyaretçiler için tamamen Türkçe. Brave yayıncılar bölümü şimdilik İngilizce bir sayfa açıyor. Ancak yakında tamamen Türkçe olacağını söyleyebiliriz. Ayrıca yorum bölümünde anlamadığınız bölümler için sorular sorabilirsiniz.

Brave nasıl daha hızlı olabiliyor?

Temel olarak reklamların ve izleyici programların yüklenmesine izin vermediği için diyebiliriz. Brave'in tamamen hız ve gizlilik üzerine planlanmış bir alt yapısı var.

Brave'de Chrome da kullandığım eklentileri kullanabilir miyim?

Evet, Chrome'daki tüm eklentiler destekleniyor. Üstelik Brave tarayıcıyı kurduğunuzda ayarlarınızı ve sık kullanılan sitelerinizi aktarmanız 30 sn. sürüyor.

Brave'de Chrome Mağaza'da bulunan eklentileri ekleyebilir miyim?

Evet, Chrome mağaza eklentilerini Brave'de açın ve dilediğiniz eklentiyi ekleyin.

Kişisel gizliliğim neden önemli?��

Tarayıcılar ve web siteleri hakkınızda çok şey bilmek istiyor. Bu bazen pazarlama amaçlı olsa da bu kıymetli bilgiler ile kötü niyetli insanların neler yapabileceğini hayal edemezsiniz. Ve, tabii ki kişisel gizlilik özgürlüktür demeyi de ihmal etmeyelim.

Brave sisteminin dijital varlığı olan Bat Token transfer edilip ticareti yapılabilir mi?

Evet, transfer edilebilir. Bat topluluğu ne kadar teşvik edip yol göstermese de aşağıdaki borsalarda işlem gördüğünü söyleyebiliriz.Paribu Paribu (TR)

bunlardan bazılarıdır. Tüm listeye ve işlem ikililerine buradan göz atabilirsiniz.

Popüler Yayınlar