Bat Token Nedir? Nasıl Kullanılır? Bat Hakkında Detaylar

 


Basic Attention Token (BAT), yayıncılar, reklamcılar ve kullanıcılar arasında yeni bir değişim yolu oluşturarak dijital reklamcılığın verimliliğini radikal şekilde artırmayı amaçlayan yenilikçi bir projedir.

Bat token nedir-basic attention token✅ İşlemler Ethereum blok zincirinde gerçekleşir.

✅ Bat Token'in değeri, ziyaretçinin dikkatine ve ilgisine dayanır.

✅ Brave tarayıcı içinde yerleşik bir Bat Token cüzdanı bulunur.Tam bir tanım için şöyle diyebiliriz:

Bat Token Nedir?

Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş bir dijital reklam Token'idir. BAT Token'in amacı, reklamverenleri, yayıncıları ve kullanıcıları merkezi olmayan bir şekilde birbirine bağlayacak bir reklam değişim pazarı (Ad Exchange) oluşturmaktır.

Bu Token, BAT platformunda çeşitli reklam ve dikkat temelli hizmetler elde etmek için kullanılabilir. Bat'in en yenilikçi faydası, kullanıcının dikkatine ve ilgisine dayanır. Bu da web kullanıcısının, yani bizlerin odaklanmış zihinsel katılımı anlamına gelir.bat token nedir


Bat Token Nasıl Ortaya Çıktı?


Yukarıda da belirttiğimiz gibi Bat'ın ortaya çıkışında dijital reklam dünyasındaki "kullanıcı ve yayıncı sömürüsü" olarak tanımlayabileceğimiz bir rahatsızlık ana fikir olmuş gibi görünüyor.

Nasıl Mı?
Bizlerin, yani sıradan internet kullanıcılarının nasıl bir sömürü düzeni içinde olduğumuzu şöyle açıklayabiliriz.

İnternet'de gezinirken çeşitli içeriklere ulaştığımızda belli aralıklarla reklam görürüz. 
Bu reklamlar ve izleyiciler (trackers),

yüklenirken mobil data kotamızın yaklaşık %50'sini kullanır. 

toplam mobil sayfa yükleme süremizin 5 saniyesini alır.

mobil telefon pilimizin kullanım süresini yaklaşık %21 azaltır.

özellikle büyük medya sitelerini ziyaret ettiğimizde yüklenen yüksek sayıda izleyici nedeni ile gizliliğimizi ihlal edilir.
cihazlarımıza kötü amaçlı yazılım yüklenmesine neden olabilir.

Konuya bir de yayıncılar açısından bakalım. Yayıncılar bildiğiniz gibi web site içerik üreticileri, Youtube vb. kanallarda içerik sağlayan kişilere ya da kuruluşlara deniyor.

Web içerik üreticileri için de durum farklı değil.

Google ve Facebook toplam reklam gelirlerinin %73'ünü ve toplam büyümenin %99'unu alıyor.
Yayıncı gelirleri son zamanlarda %66 azaldı.

➤ Botlar geçtiğimiz yıl 7.2 Milyar dolarlık dolandırıcılık yaptı.

600 milyondan fazla cihaz reklam engelleme programları kullanıyor.

İnternet reklamcılığı üçlemesinin son ve önemli ayağı olan reklamverenler için ise durum giderek umutsuzlaşıyor.

 Reklamverenler ne için ödeme yaptıkları konusunda doğru bilgiler alamıyor.

➤ Dijital pazarlama uzmanları çoğunlukla sahte web siteleri ve botlar tarafında yanıltılıyor.
Hedeflemenin yeterince iyi olmaması kullanıcının reklamları görmezden gelmesine neden oluyor.
bat token nedirİşte tüm bu nedenlerle özellikle mevcut modelde pastanın dışında kalan kullanıcılar da Brave Tarayıcı ve Bat Token projesi ile konuya dahil edilmiş oluyor. Kullanıcının dikkat ve ilgisi daha odaklı reklamlar ve istemli görüntüleme (Bat ödülleri teşviki) ile projenin hedefine ulaşmasını sağlayacak bir altyapı oluşturuyor.

Yayıncılar için Brave Tarayıcı içinde yerleşik bir cüzdan bulunuyor. Burada biriken Bat dijital paralar doğrulanmış bir Uphold ya Gemini hesabına aktarılıyor ve buradan da nakde çevrilebiliyor.

Proje geliştikçe kullanıcıların kazandıkları Bat Token'leri doğrudan (bahşiş vermek dışında) kullanabilecekleri kanalların eklenmeye başlanacağı söyleniyor. Gerçi Youtube Türkiye'de kendi kendine bahşiş (Tip) göndererek nasıl nakde çevirebileceğinizi anlatan videolar da yok değil. Şimdilik bu konuyu askıda bırakalım.

Brave Tip (Bahşiş) Nedir?


Bu arada tip sisteminin işleyişi de şöyle:

Kullanıcı olarak ziyaret ettiğiniz bir web sitesi, Youtube, Twitter, Twitch  vb. kanalı yayıncısına doğrudan Brave içinde yer alan ve reklam görüntüleme gelirlerinden elde ettiğiniz Token'leri gönderebiliyorsunuz. Hatta aylık otomatik katkı listenize ekleyip düzenli tip gönderebiliyorsunuz.

bat token bahşiş tipBrave'in bu gelir modeli ile ilgilenenlerin daha çok buna bir gelecek projesi olarak bakmaları gerektiğini düşünüyoruz. Gelecekte içerik üreticisi  olarak dahil edilme koşullarının daha da zorlaşacağını tahmin etmek zor değil. 

Adsense reklam programı buna güzel bir örnek. Yıllarca kendi sitesinde reklam tıklayanlarla nasıl mücadele ettiklerini hatırlarsınız. İnternet alemi hala neden Adsense'e kabul edilmediğini anlayamayan ve Google'dan bununla ilgili tatmin edici bir cevap alamayan arkadaşlarla dolu.

Brave Ödülleri programı da bu yolda ilerliyor gibi görünüyor. Tabi o yollardan geçme konusunda biraz daha deneyimli oldukları söylenebilir.


bat token infografik
       
*Büyütmek için resmi tıklayın


Brave tarayıcının kullanıcılar için avantajlarından önceki yazımızda bahsetmiştik. Yayıncılar ve reklamverenler için avantajlarını ise şöyle sıralayabiliriz.

Bat Token Yayıncılar için hangi avantajları sağlar.

Brave projesi içinde yayıncılar şu üç yolla gelir elde ederler.

✅Reklam gelirlerinden elde ettikleri pay.
✅Kullanıcılardan gelen bağışlar.
✅Ücretli üyelik ve içerik sunumu.

Yayıncılar için reklam gösterilmeyen bir içerik kazanç riski oluşturmuyor mu? ya da, sadece brave programı ile iş üretmeye değer mi? diye soranlar olabilir.

Muhtemelen anlamışsınızdır ama yine de belirtelim. İnternet kullanıcısı sadece Brave üzerinden ziyaret etmiyor. Hatta şu anda pazar payı en küçük ürün Brave Tarayıcı.

Yani, brave dışındaki diğer tüm tarayıcılarda reklam gelirleri gelmeye devam ediyor. Bir de Brave Ödülleri üstüne ek kazanç oluyor. Aynı zamanda içerik üreticileri doğrudan ziyaretçiden bahşiş alma ya ücretli üyelik satma gibi yeni fırsatlara da kapılarını açmış oluyorlar. Ve, tabi ki toplam reklam gelirlerinden aldıkları payı da unutmamak gerek. Artan verimlilik gelirlerin de artmasını sağlıyor diyebiliriz.

Bat Token reklamverenler için neler sağlıyor?

Reklam veren kişi ya da kuruluşlar için dönüşüm bilgileri ve doğru hedefleme (başarılı bir dönüşüm için şarttır) ödenen tonla paranın karşılığında beklenen sonuçlardır. Brave projesi bu konuda şöyle diyor:

"Kullanıcı ilgisine odaklanmış ve istemli olarak görüntülenen reklamlar."

Yani, doğru dönüşüm planlamaları üzerinde çalışan dijital pazarlama uzmanlarının işini kolaylaştıracak bir planı uygulamaya başlıyorlar denebilir.

Bat Token transfer edilebilir mi ya da kripto borsalarda işlem görüyor mu?


Evet, transfer edilebilir. Bat topluluğu ne kadar teşvik edip yol göstermese de aşağıdaki borsalarda işlem gördüğünü söyleyebiliriz.Paribu   Paribu (TR)  

bunlardan bazılarıdır. Tüm listeye ve işlem ikililerine buradan göz atabilirsiniz.


Ne olur ne olmaz notu:😑
Bu yazı tamamen ayrı bir konu olan kripto para borsası ya da ticareti ile ilgili değildir. Herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez ve hatta bu işten (kripto para ticareti) hiç anlamadığımızı da bilmenizi isteriz.

Son güncellenme zamanı 09.09.2020

Yorumlar

Brave Tarayıcı ile ilgili sık sorulan sorular

Brave ücretsiz midir?

Evet, tamamen ücretsiz bir hizmet ve kişisel bilgilerinizin korunması da cabası. İnternet'de sörf yaparak kazandığınız Token'ler ile sevdiğiniz içerik üreticilerini desteklemek de ayrı bir keyif.

Brave Tarayıcı tamamen Türkçe mi?

Evet, ziyaretçiler için tamamen Türkçe. Brave yayıncılar bölümü şimdilik İngilizce bir sayfa açıyor. Ancak yakında tamamen Türkçe olacağını söyleyebiliriz. Ayrıca yorum bölümünde anlamadığınız bölümler için sorular sorabilirsiniz.

Brave nasıl daha hızlı olabiliyor?

Temel olarak reklamların ve izleyici programların yüklenmesine izin vermediği için diyebiliriz. Brave'in tamamen hız ve gizlilik üzerine planlanmış bir alt yapısı var.

Brave'de Chrome da kullandığım eklentileri kullanabilir miyim?

Evet, Chrome'daki tüm eklentiler destekleniyor. Üstelik Brave tarayıcıyı kurduğunuzda ayarlarınızı ve sık kullanılan sitelerinizi aktarmanız 30 sn. sürüyor.

Brave'de Chrome Mağaza'da bulunan eklentileri ekleyebilir miyim?

Evet, Chrome mağaza eklentilerini Brave'de açın ve dilediğiniz eklentiyi ekleyin.

Kişisel gizliliğim neden önemli?��

Tarayıcılar ve web siteleri hakkınızda çok şey bilmek istiyor. Bu bazen pazarlama amaçlı olsa da bu kıymetli bilgiler ile kötü niyetli insanların neler yapabileceğini hayal edemezsiniz. Ve, tabii ki kişisel gizlilik özgürlüktür demeyi de ihmal etmeyelim.

Brave sisteminin dijital varlığı olan Bat Token transfer edilip ticareti yapılabilir mi?

Evet, transfer edilebilir. Bat topluluğu ne kadar teşvik edip yol göstermese de aşağıdaki borsalarda işlem gördüğünü söyleyebiliriz.Paribu Paribu (TR)

bunlardan bazılarıdır. Tüm listeye ve işlem ikililerine buradan göz atabilirsiniz.

Popüler Yayınlar