ASIC Miner Nedir? Ne Anlama Gelir? Webtarayıcılar Kripto Sözlük

 ASIC Miner Nedir?

Uygulamaya özel entegre devreler (ASIC'ler) "kripto madencilik makineleri" olarak tanımlanmaktadır.


ASIC


Kriptonun ilk günlerinde, çoğu madencilik uygulaması CPU'lar ve GPU'lar üzerinde yapılıyordu; aslında Bitcoin, geleneksel bilgisayarlarda madencilik yapmak için özel olarak tasarlandı.

Ancak 2010'ların ortalarına gelindiğinde, hesaplama gücündeki sınırlamalar ve enerji tüketimiyle ilişkili maliyetler nedeniyle günlük cihazları kullanarak karlı madencilik işlemleri yürütmek imkansız hale geldi.

Bu noktada ASIC'ler devreye girdi. 

ASIC'ler yalnızca madencilik için tasarlanmıştır. Hatta bazı ASIC'lerin belirli bir kripto para birimi madenciliği için tasarlandığını söyleyebiliriz. ASIC'ler enerji tüketimini minimumda tutarken bilgi işlem gücünü en üst düzeye çıkarmak için de tasarlanabilirler.

Bugün, tüm büyük ölçekli kripto madenciliği, genellikle yakından kontrol edilen veri merkezlerinde ASIC'ler kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Normalde gücün nispeten ucuz olduğu ülkelerde bulunurlar.

Belirli bir ASIC'in potansiyel karlılığını belirleyen birkaç temel faktör vardır:

‍1. Donanımın saniyede oluşturabileceği hash sayısı

2. Ağdaki toplam hash oranı

3. Çıkarılan kripto paranın değeri

4. Üretilen hash başına enerji tüketimi

5. Donanımın  başlangıç ​​maliyeti


Popüler ASIC üreticileri arasında Bitmain, Innosilicon, ASICminer ve MicroBT bulunur. Şu anda piyasada bulunan en verimli ASIC'ler birkaç bin dolara mal olabilir.


Kripto Sözlüğe Dön ➤

Kaynak: CoinMarketCap

Yorumlar

Brave Tarayıcı ile ilgili sık sorulan sorular

Brave ücretsiz midir?

Evet, tamamen ücretsiz bir hizmet ve kişisel bilgilerinizin korunması da cabası. İnternet'de sörf yaparak kazandığınız Token'ler ile sevdiğiniz içerik üreticilerini desteklemek de ayrı bir keyif.

Brave Tarayıcı tamamen Türkçe mi?

Evet, ziyaretçiler için tamamen Türkçe. Brave yayıncılar bölümü şimdilik İngilizce bir sayfa açıyor. Ancak yakında tamamen Türkçe olacağını söyleyebiliriz. Ayrıca yorum bölümünde anlamadığınız bölümler için sorular sorabilirsiniz.

Brave nasıl daha hızlı olabiliyor?

Temel olarak reklamların ve izleyici programların yüklenmesine izin vermediği için diyebiliriz. Brave'in tamamen hız ve gizlilik üzerine planlanmış bir alt yapısı var.

Brave'de Chrome da kullandığım eklentileri kullanabilir miyim?

Evet, Chrome'daki tüm eklentiler destekleniyor. Üstelik Brave tarayıcıyı kurduğunuzda ayarlarınızı ve sık kullanılan sitelerinizi aktarmanız 30 sn. sürüyor.

Brave'de Chrome Mağaza'da bulunan eklentileri ekleyebilir miyim?

Evet, Chrome mağaza eklentilerini Brave'de açın ve dilediğiniz eklentiyi ekleyin.

Kişisel gizliliğim neden önemli?��

Tarayıcılar ve web siteleri hakkınızda çok şey bilmek istiyor. Bu bazen pazarlama amaçlı olsa da bu kıymetli bilgiler ile kötü niyetli insanların neler yapabileceğini hayal edemezsiniz. Ve, tabii ki kişisel gizlilik özgürlüktür demeyi de ihmal etmeyelim.

Brave sisteminin dijital varlığı olan Bat Token transfer edilip ticareti yapılabilir mi?

Evet, transfer edilebilir. Bat topluluğu ne kadar teşvik edip yol göstermese de aşağıdaki borsalarda işlem gördüğünü söyleyebiliriz.Paribu Paribu (TR)

bunlardan bazılarıdır. Tüm listeye ve işlem ikililerine buradan göz atabilirsiniz.

Popüler Yayınlar